Boys Varsity Track, Girls Varsity Track · VHSL Class 3 Track and Field State Meet Schedule


2019 STATE Class 3 – Class 4 OUTDOOR TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS

Liberty University – Lynchburg, Virginia    (Friday, May 31st and Saturday June 1st)

Admission – $10.00

 

FRIDAY, May 31st

11:30 AM              STADIUM GATES OPEN – PACKET PICKUP

12:00 Noon           Implement certification, pole inspection, vaulters weigh in (sites to be determined)

12:30 PM              Coaches Meeting – Site to be determined

Field Events

1:00 PM                 Boys Shot – Class 3 then Class 4,                    Girls Discus – Class 4 then Class 3

1:00 PM                 Boys Triple Jump – Class 4 then Class 3,       Girls Triple Jump – Class 3 then Class 4

1:00 PM               Girls High Jump – Class 4 then Class 3,          Boys Pole Vault – Class 3 then Class 4

Running Events

2:00 PM                 Girls – 100M Hurdle Trials – Class 4 followed by Class 3

2:20 PM                 Boys – 110M Hurdle Trials – Class 4 followed by Class 3

2:40 PM                 Girls – 100M Dash Trials – Class 4 followed by Class 3

3:00 PM                 Boys – 100M Dash Trials – Class 4 followed by Class 3

3:20 PM                 Girls – 4 x 800 M Relay Finals (Sections-) – Class 4 followed by Class 3

3:50 PM                 Boys – 4 x 800 M Relay Finals (Sections) – Class 4 followed by Class 3

4:20 PM                Girls – 200 M Dash Trials – Class 4 followed by Class 3

4:40 PM                 Boys – 200 M Dash Trials – Class 4 followed by Class 3

 

SATURDAY, JUNE 1st  

8:00 AM                STADIUM GATES OPEN

8:15 AM                Implement certification, pole inspection, vaulters weigh-in, Sites to be determined

9:00 AM                Girls – 3200 M Finals (Sections) – Class 4 followed by class 3

9:30 AM                Boys – 3200 M Finals (Sections) – Class 4 followed by class 3

Field Events

9:30 AM                Boys Discus – Class 3 then Class 4                  Girls Shot – Class 4 then Class 3

9:30 AM                Girls Long Jump – Class 4 then Class 3         Boys Long Jump – Class 3 then Class 4

9:30 AM                Boys High Jump – Class 4 then Class 3           Girls Pole Vault – Class 3 then Class 4

Running Events

10:50 AM             NATIONAL ANTHEM

11:00 AM             Girls – 100 M Hurdle Finals – Class 4 followed by Class 3

11:10 AM             Boys – 110 M Hurdle Finals – Class 4 followed by Class 3

11:20 AM             Girls – 100 M Dash Finals – Class 4 followed by Class 3

11:30 AM             Boys – 100 M Dash Finals – Class 4 followed by Class 3

11:40 AM             Girls – 1600 M Run Finals – Class 4 followed by Class 3

12:05 PM              Boys – 1600 M Run Finals – Class 4 followed by Class 3

12:30 PM              Girls – 4 x 100 M Relay Finals – Class 4 followed by Class 3

12:55 PM              Boys – 4 x 100 M Relay Finals – Class 4 followed by Class 3

1:20 PM              Girls – 400 M Dash Finals – Class 4 followed by Class 3

1:40 PM              Boys – 400 M Dash Finals – Class 4 followed  by Class 3

2:00 PM              Girls – 300 M Low Hurdle Finals – Class 4 followed  by Class 3

2:20 PM              Boys – 300 M Intermediate Hurdle Finals – Class 4 followed by Class 3

2:40 PM              Girls – 800 M Run Finals (Sections) – Class 4 followed by Class 3

3:00 PM              Boys – 800 M Run Finals (Sections) – Class 4 followed by Class 3

3:20 PM              Girls – 200 M Dash finals – Class 4 followed by Class 3

3:30 PM              Boys – 200 M Dash finals – Class 4 followed by Class 3

3:40 PM              Break – Awards & Graduation

4:00 PM              Girls – 4 x 400 M Relay Finals – Class 4 followed by Class 3

4:20 PM              Boys – 4 x 400 M Relay Finals – Class 4 followed by Class 3

4:40 PM              Final Awards – Trophies – Results